STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Mając na uwadze treść przepisów ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, w tym zmieniających ustawę z dnia 13 maja 2016 roku o  przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, a także działając w celu zapewnienia poszanowania praw małoletnich, w szczególności prawa do ochrony ich godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia, Rezydencja Pod Pieprzówkami przyjmuje niniejszy dokument jako wzór zasad, standardów i procedur w przypadku podejrzenia, że małoletniemu, które przebywa Rezydencji Pod Pieprzówkami dzieje się krzywda oraz zapobiegania takim zagrożeniom.

  1. Rezydencja Pod Pieprzówkami prowadzi swoją działalność z najwyższym poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw małoletnich jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.
  2. Rezydencja Pod Pieprzówkami prowadzi swoją działalność uznając się za podmiot społecznie odpowiedzialny i promuje pożądane społecznie postawy.
  3. Rezydencja Pod Pieprzówkami w sposób szczególny dochowuje prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletnich i zobowiązuje się szkolić swój personel w tym zakresie.
  4. Rezydencja Pod Pieprzówkami zobowiązuje się edukować personel na temat okoliczności wskazujących, że małoletni przebywający w obiekcie może być krzywdzony oraz w zakresie sposobów szybkiego i odpowiedniego reagowania na takie sytuacje.
  5. Jedną z form skutecznego zapobiegania krzywdzeniu małoletnich jest ich identyfikacja, w tym identyfikacja relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie. Personel podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji małoletniego i jego relacji z osobą dorosłą, z którą znajduje się w obiekcie. 
  1. Małoletni (dziecko) to każda osoba poniżej 18 roku życia.
  2. Obca osoba dorosła to każdy człowiek powyżej 18 roku życia, który nie jest dla dziecka jego rodzicem lub opiekunem prawnym.
  3. Krzywdzenie małoletniego oznacza popełnienie na jego szkodę przestępstwa.
  4. Przestępstwo na szkodę małoletniego  – na szkodę małoletniego mogą być popełnione wszystkie przestępstwa, jakie mogą być popełnione przeciwko osobom dorosłym, a dodatkowo przestępstwa, które mogą być popełnione wyłącznie przeciwko małoletnim (np. wykorzystywanie seksualne z art. 200 kodeku karnego). Z uwagi na specyfikę obiektów turystycznych, w których łatwo można uzyskać możliwość odosobnienia, przestępstwami, do których najczęściej może dojść na ich terenie będą przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – art. 200a kk).
  5. Pracownikiem zatrudnionym do pracy z dziećmi, którego należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, jest każda osoba przyjęta do wykonywania tego typu obowiązków, w tym osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, umowę cywilnoprawną, praktykant, stażysta i wolontariusz, niezależnie od obywatelstwa i wieku tej osoby.
  6. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy lub opiekun grupy w przypadku wypoczynku zorganizowanego.
  1. Standardy  ochrony małoletnich dotyczą szczegółowych zasad bezpieczeństwa i sposobów ochro­ny przebywających na terenie Rezydencji dzieci  i bezbronnych dorosłych, czyli:
    1. a) bezpiecznych relacji pomiędzy dorosłymi zatrudnionymi a dziećmi i bezbronnymi dorosłymi korzystającymi z usług hotelarskich i rekreacyjnych na terenie Rezydencji;
    1. b) zasad i procedury weryfikacji dzieci przebywających na terenie Rezydencji;
    1. f) sposobu reagowania w rezydencji na przypadki podejrzenia, że dziecko doświad­cza przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej;
    1. g) zakresu kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu rezydencji do stosowania standardów ochrony dzieci 
  2. Standardy ochrony są dostępne w recepcji Rezydencji i podane do publicznej wiadomości (na stronie internetowej) a w wersji skróconej dostosowanej dla dzieci wywieszone na tablicy w holu Rezydencji.

1. W standardach ochrony dzieci znajduje się szczegółowy kodeks zachowań, który powinien być respektowany przez wszystkich pracowników Rezydencji . Poniżej znajdują się najważniejsze zasady obowiązujące osoby dorosłe pracujące w Rezydencji:

  • Pracownicy Rezydencji podejmują działania dla dobra klientów, w tym dzieci przebywających pod opieką rodziców lub personelu placówki oświatowej, biura podróży lub innego podmiotu organizującego wypoczynek dzieci i osób dorosłych niepełnosprawnych.
  • Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności.
  • Pracownicy dbają o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, właściwych dla osób dorosłych, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym. Zasadniczo pracownicy maja bezpośredni kontakt z dziećmi podczas obsługi imprez okolicznościowych , w trakcie meldunku lub w sali zabaw, przy wydawaniu posiłków itp.
  • Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
  • Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi i młodzieżą jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.
  • Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dzieci dla celów prywatnych.Zdjęcia z uroczystości z udziałem  dzieci na stronie internetowej lub profilu fb Rezydencji zamieszczane są w taki sposób, aby wizerunek pojedynczych dzieci nie był widoczny lub zdjęcie dotyczy grupy dzieci itp.
  • Każdy kontakt z dziećmi jest jawny i wynika z realizacji zadań i działań prowadzonych w Rezydencji.

2.  W Rezydencji jest  swobodny dostępu do Internetu.  Osoby korzystające na terenie Rezydencji z Internetu ponoszą osobiście odpowiedzialność za udostępnianie niewłaściwych treści, gdyby taka sytuacja miała miejsce.

3. W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innego pracownika Rezydencji, którego darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do właściciela obiektu.

1. Podczas zgłoszenia pobytu w Rezydencji osoby korzystające z bazy noclegowej składają oświadczenie dotyczące dzieci które znajdują się pod ich bezpośrednią opieką (Załącznik nr 1)

2. Oświadczenie przyjmuje recepcjonistka i przechowuje je w dokumentacji Rezydencji w biurze przez okres 6 miesięcy od daty pobytu.

3. W przypadku pobytu z noclegiem zorganizowanych grup dzieci i młodzieży/osób niepełnosprawnych kierownik grupy składa oświadczenie o stosowaniu standardów ochrony małoletnich przez personel opiekujący się korzystającymi z usług biura lub placówki oświatowej/podmiotu organizującego wypoczynek (Załącznik nr 2). Oświadczenie przechowuje się w biurze Rezydencji przez okres 6 miesięcy od daty pobytu.

Interwencja w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ucznia

1. W sytuacji podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policję, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Zasadniczo służby informuje właściciel. Natomiast  w sytuacji pilnej, która wymaga natychmiastowego działania i nie jest możliwe przeprowadzenie zwyczajnej procedury, czyni to pracownik, który powziął informację o zagrożeniu. Po dokonaniu zgłoszenia sporządza on notatkę służbową (Załącznik nr 3)  i przekazuje ją osobie odpowiedzialnej za prowadzenie interwencji. Przejmuje ona odpowiedzialność za dalszy tok interwencji zgodnie z procedurami opisanymi w standardach.

Krzywdzenie małoletniego przez pracownika Rezydencji lub inną osobę dorosłą


2. Gdy osobą podejrzewaną o krzywdzenie dziecka jest pracownik Rezydencji lub inna osoba dorosła nie będąca rodzicem ucznia, osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji lub właściciel przeprowadza rozmowy: z dzieckiem / osobą krzywdzoną, innymi osobami, które mogą mieć wiedzę o zdarzeniu, z rodzicami dziecka, a także – zależnie od okoliczności, jeśli nie będzie to miało negatywnego wpływu na przebieg interwencji – z osobą podejrzaną o krzywdzenie dziecka.

3. Podczas rozmów próbuje się ustalić przebieg zdarzenia oraz jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne krzywdzonego. Wszystkie zdobyte informacje zapisuje się w karcie interwencji (Załącznik nr 4)

4. Jeżeli przypuszcza się, że wobec dziecka popełniono przestępstwo, właściciel Rezydencji zawiadamia o tym fakcie jednostkę policji lub prokuraturę w Tarnobrzegu

5.Jeśli zgłoszenie dotyczy podejrzenia krzywdzenia ze strony pracownika Rezydencji, podejmuje się środki dyscyplinarne zgodne z obowiązującym prawem.

6. Jeżeli osobą podejrzaną o krzywdzenie jest osoba wyznaczona do prowadzenia interwencji, osoba mająca informację o możliwym krzywdzeniu małoletniego informuje bezpośrednio właściciela Rezydencji, który prowadzi interwencję lub wyznacza do tego inną osobę.

7. Jeżeli podejrzanym o krzywdzenie jest właściciel Rezydencji, osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji powiadamia o tym fakcie właściwe służby.

8. W przypadku, gdy krzywdzenia dziecka dopuściła się osoba duchowna lub konsekrowana, dokonuje się również zgłoszenia odpowiednim władzom kościelnym (np. za pośrednictwem właściwego delegata ds. ochrony dzieci młodzieży) ze względu na konieczność – zależnie od okoliczności – przeprowadzenia dochodzenia kanonicznego.

Krzywdzenie przez rodzica dziecka

1.Gdy podejrzewa się krzywdzenie dziecka przez rodzica lub ktoś dokonał zgłoszenia takowego krzywdzenia, osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji przeprowadza rozmowę z dzieckiem. Następnie rozmawia z innymi osobami mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i sytuacji rodzinnej dziecka. Należy spróbować ustalić fakty oraz ich wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Wszystkie zdobyte informacje zapisuje się w karcie interwencji.

2. Jeśli wyrządzona krzywda jest przestępstwem, osobą odpowiedzialną za prowadzenie interwencji sporządza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania dziecka jednostki  policji lub prokuratury.

1. Osobą odpowiedzialną za zapoznanie personelu Rezydencji z obowiązującymi standardami ochrony dzieci jest właściciel.

2. Potwierdzenie przeprowadzonego szkolenia pracownicy potwierdzają podpisem na liście (Załącznik nr 5)

3. Właściciel  jest osobą przyjmująca zgłoszenie i prowadząca interwencję:

Pani  Marta Brzezińska  Tel  509-310-097

4. Każdy nowo przyjmowany do pracy pracownik jest zapoznawany w obowiązującymi standardami.

5. Dokument zawierający standardy ochrony dzieci i osób bezbronnych w Rezydencji aktualizowany jest, co dwa lata.

6. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest w rezydencji przez osobę odpowie­dzialną za prowadzenie interwencji we współpracy z właścicielem Rezydencji.